Locals do well in home Cross Country

Dylan Jones nears the end of his first lap in the Regional 85cc race PHOTOS: Larry and Hedemarie Bentley

LOCAL riders excelled in the first round of the South African Cross Country Championships.

Local multiple offroad and enduro rider, Calvin Hume, racing for the Perry Bikes Husquvarna team finished first in the KZN Regional 200 Class and second in the National OR3 Class and overall third place for the day.

eShowe riders took advantage of home turf and saw them all finishing on the podium.

Dylan and Brandon Jones was first in the Regional 85cc and Junior WOW 85cc classes respectively.

Winner of the National OR1 Class Kenny Gilbert descends a steep section of the track outside eShowe
PHOTO: Daniel Coetzee/ZCMC

Cameron West finished third in the Regional High School Class while Michael Jewaskiewitz was second in the Junior WOW Class.

The Pepson Plastics Husqvarna Racing team started its SA Cross Country racing season with a bang in more ways than one over the weekend, when Kenny Gilbert rode to open class OR1 victory at a tough and demanding season opener in eShowe.

Calvin Hume going full taps through the cane fields
PHOTOS: Larry and Hedemarie Bentley

‘The track was very demanding, it had a bit of everything,’ said Gilbert after the OR1 win.

‘I overcame a tough dice all day to beat Ross Branch and I’m happy to have started the season on top of the podium.’

Results

National

High School – 1 Kayde Mante; 2 Heinrich Aust; 3 Ryan Pelser

Master – 1 Pieter Höll; 2 Wayne Farmer; 3 Iain Pepper

Senior – 1 Juan van Rooyen; 2 Wade Blaauw; 3 Hentie Hanekom

Ladies Inter-Provincial Challenge – 1 Dayna Nienaber

OR1 – 1 Kenny Gilbert; 2 Ross Branch; 3 Charan Moore

OR2 – 1 Louwrens Mahoney; 2 Taki Bogiages; 3 Travis Gehlig

OR3 – 1 Bradley Cox; 2 Calvin Hume; 3 Stefan van Deventer

Silver Inter-Provincial Bikes – 1 Patrick Moore

Clubmans – 1 William Strong; 2 Matthew English; 3 Steven Wheeler

Clubmans Junior – 1 Ross Ramseyer; 2 Tyler Petersen

Junior IPC Bike 50cc – 1 Lorenzo Ritchie; 2 Alex Fourie

Junior IPC Bike Jnr 85cc – 1 Bryce Petersen; 2 Tristan Hedgcock

Junior WOW – 1 Brandon Jones; 2 Michael Jewaskiewitz; 3 Tyrone Heenen

Michael Jewaskiewitz finished second in the Junior WOW Class.
PHOTOS: Larry and Hedemarie Bentley

Regional

200 – 1 Calvin Hume; 2 Bradley Cox; 3 Stefan van Deventer

65cc – 1 Travis Holden; 2 Nathan Foster; 3 Sam Pedlar

85cc – 1 Dylan Jones; 2 Matt Henderson; 3 Guy Henderson

High School – 1 Kayde Mante; 2 Kyle Purchase; 3 Cameron West

Master – 1 Clint Dreyer; 2 Denzil Torlage; 3 Kevin Biljon

Open – 1 Hayden Louw; 2 Taki Bogiages; 3 Matthew Barnes

Senior – 1 Ryan Finch; 2 Michael Spencer; 3 Brad Dreyer

WOW – 1 Kyle Holton; 2 Jordyn Mitchell; 3 Les Coetzee

HAVE YOUR SAY

Like our Facebook page and follow us on Twitter.

For news straight to your phone invite us:

WhatsApp – 072 069 4169

Instagram – zululand_observer

  AUTHOR
Larry Bentley
Journalist / Editor: Agri Eco

Latest News

COMMENTS

Top
Next Story x
Sodwana Bay Festival around the corner

Thanks for your referral. We have no doubt your friends will love our newsletter as much as you!

Don't forget to verify your email.

to our FREE newsletter
SUBSCRIBE to our FREE newsletter.




SELECT your titles:

Zululand Observer


Get regular news updates sent directly to your inbox.

Your source of local breaking news and trending stories from across the country.

Be a part of our growing community

1MILFacebook Fans
98KTwitter Followers
5MILMonthly Readers
12MILArticles Published Every Month
72Local Community Websites

SUBSCRIBE to our FREE newsletter

SELECT your titles:

Zululand Observer

Get regular news updates sent directly to you inbox.

Your source of local breaking news and trending stories from across the country.

Be a part of our growing community

Subscribe Here
1MILFacebook Fans
98KTwitter Followers
5MILMonthly Readers
12MILArticles Published Every Month
72Local Community Websites
Your details:


Your friends: